planowanie wakacji, szukanie noclegu, Okinawa

Miejscówki i nocleg na Okinawie

Tak jak wspominałem już we wcześniejszych artykułach, ‘Okinawa’ to bardzo rozległe pojęcie. Mówiąc, że szukamy noclegu na Okinawie wypadałoby doprecyzować, o którą wyspę konkretnie nam chodzi.

Położenie wysp Okinawy i trasy między nimi

Miejscówki

Najpopularniejsze wyspy na Okinawie:

  1. Okinawa
  2. Wyspy Miyako (z główną wyspą Miyako)
  3. Wyspy Yaeyama (Ishigaki i Iriomote głównie)
  4. Kume
  5. Wyspy Kerama

Warto tutaj wspomnieć, że czasami 2 i 3 nazywane są wspólnie jako wyspy Sakishima (tak jak pisałem wcześniej, każdy w Japonii może nazywać miejsca inaczej). Oczywiście prócz tych, które wymieniam jest MASA innych mniejszy wysepek. Te jednak są najpopularniejszymi miejscówkami na wakacje. Nie wymieniałem też wysp, które są połączone drogami z tymi wymienionymi. Jestem w stanie wam opisać z własnych doświadczeń tylko pierwszą największą wyspę gdzie byliśmy dwa razy. Pozostałe jeszcze nie były nam dane do zwiedzania ale postaram się coś napomknąć co udało nam się dowiedzieć.

Okinawa

Największa wyspa w całym archipelagu, znajduje się tutaj również miasto Naha – stolica prefektury Okinawa i główne miejsce docelowe dla turystów. Nie bez powodu, ponieważ to tutaj mamy największe zagęszczenie noclegów i atrakcji turystycznych. Głównym i największym miastem jest Naha. Populacja i wielkość średnio-dużego miasta w Polsce (bo niecałe 320 tysięcy na rok 2018).

W Naha będziemy mieli najwięcej atrakcji turystycznych, ale jednej rzeczy będzie nam brakować. Ponieważ miasto jest tak duże nie ma tutaj pięknych tropikalnych plaż. Jest jedna miejska plaża w centrum, znajdująca się pod wielkimi estakadami, jest bardzo czysto, woda ciepła, są przebieralnie prysznice itd. Nie jest to jednak taki widok dla jakiego przylecieliśmy na Okinawę. Na szczęście na piękną plażę dojedziemy miejskim busem, a podróż potrwa tylko około 30 minut. To tylko jeden z przykładów, plaż w okolicach będzie więcej, a jeśli mamy wypożyczone auto (trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy SPECJALNEGO RODZAJU – o tym w innym artykule) to praktycznie nic nas nie ogranicza i możemy zwiedzać całą wyspę i wszystkie mniejsze wyspy w okolicy.

Naha Airport

Na wyspie znajduje się również główne lotnisko Okinawy, to z niego polecimy na inny mniejsze wyspy, trzeba jednak pamiętać o kosztach biletów i rozważyć opcję promów. Lotnisko obsługuje też międzynarodowe loty więc możemy tutaj dolecieć bezpośrednio z Chin czy skądś indziej (niekoniecznie musimy lecieć przez Tokio). Samo lotnisko jest dość spore jeśli liczycie na fajne pamiątki w ostatniej chwili to nie zawiedziecie się.

W samym mieście Naha mamy kilka głównych miejscówek takich jak ulice handlowo-turystyczne, wielki kompleks ruin zamku (w trakcie odbudowy, bardzo warto zobaczyć) dużo świątyń i parków. Czy zatem są inne miasta gdzie warto nocować?

Moim zdaniem na wyspie Okinawa mamy tylko 2-3 miejsca do wyboru: Naha oraz Nago i Motobu. Naha ponieważ jest to główne miejsce docelowe, duży wybór noclegów i dużo atrakcji. Nago i Motobu znajdują się całkowicie po drugiej stronie wyspy na północy. Oba miasto są bardzo blisko siebie więc można rozważać oba miejsca jako jedno. Proponuje je ponieważ z tych miejsc mamy najbliżej do najfajniejszych plaż. Same miasta nie oferują aż tylu atrakcji co Naha, ale na pewno będzie co robić w samym centrum jak i w okolicach. Druga ważna rzecz jaką oferuje Motoby to najmniejsza odległość do akwarium Churaumi i całego kompleksu Ocean Expo Park (znajduje się on oficjalnie w Motobie). Jest tam też jedna znajładniejszych plaż na całej wyspie. Dla przypomnienia, jest to drugie największe akwarium na świecie, zwiedzanie całości spokojnie zajmie nam cały dzień, a wszystkie inne atrakcje w Ocean Expo Park kolejne dni. W przeciwnym razie liczmy się 2h jazdą busem z Naha do akwarium. Autem własnym wiadomo – szybciej.

Prócz tych 3 miast należy wspomnieć jeszcze o Chatan/Kadena. Bardzo duże miasto, ale największą część zajmuje amerykańska baza wojskowa. Usytuowana w samym centrum wyspy więc wszędzie blisko, stosunkowo duży dostęp do fajnych plaż i dobre miejsce wypadowe na wyspy na wschodzie (np. wyspa Miyagi). Ale podczas naszych podróży i poszukiwań noclegów nic nas tam nie zaciekawiło.

Widok na wyspie Miyako

Miyako

Wyspy te położone są BARDZO na południe od wyspy Okinawa. W sumie bliżej z nich jest do Tajwanu niż na Okinawę. I tak też należy szukać lotów jeśli lecimy bezpośrednio tam. Wyspa posiada chyba najpiękniejszą plażę w całym archipelagu Okinawskim. Jest też jednym z głównych miejsc wypadowych jeśli chodzi o jakiś fajniejszy scubadiving czy snorkeling (możliwość pływania z żółwiami, rafy itd.) Prócz głównej wyspy Miyako jest tam kilka mniejszych bardzo blisko (albo połączonych mostem albo promem). Jest tam małe lotnisko, ale jeśli ceny nas odstraszą to można poszukać promów, które są całkiem przystępne. Z Naha i dolecimy i dopłyniemy na Miyako, z Tokyo najczęściej będzie przesiadka w Naha. Trzeba też pamiętać, że wyspy są dużo bardziej na południe niż Okinawa więc pogoda będzie bardziej tropikalna.

Zatoka Kabira na wyspie Ishigaki

Yaeyama

Te wyspy są jeszcze bliżej Tajwanu, a bardziej na zachód od Miyako. Dwie główne wyspy to Ihigaki i Iriomote. Z tym, że bardziej popularna jest Ishigaki bo tam jest lotnisko, podobnie jak wyspy Miyako oferują wspaniałe plaże i niesamowite miejsca na snorkeling/scubadiving. Pogoda tak samo jak Miyako.

Kume i Wyspy Kerama

Kume to średnio-mała wyspa na zachód od wyspy Okinawa, fajna miejscówka na sporty wodne, snorkeling/scubadiving. Dotrzemy tam tylko promem z Okinawy, ale nie ma czego się obawiać bo wyspa jest bardzo blisko Okinawy. Wyspy Kerama są jeszcze bliżej Okinawy, ale bardziej na południe w stosunku do Kume. Jest to mały archipelga trzech (chyba) malutkich wysepek. Jest tam trochę noclegów ale podobnie jak na Kume nie ma ich za wiele.

Hotele

Na wyspach znajdziemy hotele małe i duże, bardzo i mało ekskluzywne. Niektóre mają nawet dostęp do super plaży, ale wybierając takie miejsce jak Okinawa raczej nie będziemy chcieli spędzić całego pobytu tylko na jednej plaży gdy wkoło jest ich aż tyle. Prócz standardowych wielkosieciowych hoteli mamy stosunkowo dużo więcej hoteli niezrzeszonych. Jedyną siecią jaką byłem w stanie wypatrzeć tylko na Okinawie to GRG Hotels i nie ma ich dużo. W samym Naha dosłownie 3 chyba były. Mimo to nie należy się przejmować. Standard hotelowy jest taki sam jak w całej Japonii o czym pisałem tutaj. Także powinniście bez problemu wybrać coś dla siebie. Myślę, że największym czynnikiem będzie cena. Miasto nie jest jakoś super duże i wszędzie można dojść na piechotę (większym czy mniejszym spacerem) bez problemu. Tak jak mówiłem nie sugerujcie się lokacjami nad oceanem. Prócz widoku nie będzie to miało żadnego znaczenia.

Jeden z niesieciowych hoteli

Guesthouse czy AirBnB?

Na wyspach bardzo popularne są guesthouses czyli po prostu takie ‘apartamenty’. Najczęściej korzystają z nich ludzie uprawiający sporty bo ich miejscówki są blisko najfajniejszych plaż. Przez to też ceny są trochę zawyżone. Luksus zwykle jest większy niż w tańszych hotelach no i mamy też taki prestiż i jednocześnie atrakcję że jesteśmy w takim miejscu. Najczęściej prowadzą to rodowici mieszkańcy wyspy, którzy chętnie pokażą nam trochę lokalnej kultury albo zwyczajów. Można więc uznać, że będzie to taki koszt dodatkowy jeśli w ogóle interesują nas takie atrakcje. Często takie miejsca oferują też transport nas i sprzętu sportowego (deski, scuba, żagle, latawce) albo jakieś przechowywanie ich. Są też opcje czysto niesportowe, ale nie liczcie na to, że będzie taniej.

AirBnB jest obecne ale ofert jest bardzo mało. Jak my szukaliśmy (coś koło 2016 ostatni raz) to był wielki problem z wyborem fajnego miejsca na AirBnb. Wiadomo, z biegem czasu taka oferta może rosnąć więc wszystko możliwe. W samym naha jest póki co dosłownie kilka wartych uwagi ofert.

Ceny

Ceny hoteli w Naha są porównywalne do NISKICH cen w Tokio. Z własnego doświadczenia za tydzień na dwie osoby ze śniadaniem zapłacimy jakieś 1400-1600zł. Ceny AirBnB ponownie są opłacalne tylko od 3 osób w górę. Natomiast ceny guesthouse’ów to już inna bajka. Wszystko zależy od lokacji, standardów i dodatkowych udogodnień w takim miejscu. Nie bierzcie mnie jako 100% pewne źródło, ale szukając noclegu w takich miejscach cena była zwykle 300-400zł większa za całość.

Author image

About Pap

You've successfully subscribed to GoNippon
Great! Next, complete checkout for full access to GoNippon
Welcome back! You've successfully signed in.
Unable to sign you in. Please try again.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Error! Stripe checkout failed.
Success! Your billing info is updated.
Error! Billing info update failed.