Jednym z najczęstszych pytań jakie słyszałem jak mówiłem znajomym, że ‘znów’ lecę do Japonii jest „sporo kosztował bilet?” Owszem Japonia to trochę bardziej egzotyczny punkt na wakacyjnej mapie przeciętnego Kowalskiego, ale jak mówię ile mnie kosztowały bilety to zawsze jest w odpowiedzi „to nawet nie tak drogo”. Od razu jednak uprzedzam, że nie są to koszty takie jak lot do Hiszpanii, na Korfu czy do jakiejś innej popularnej dla Europy miejscówki. Wszystkie ceny tutaj dotyczą lotów w obie strony z bagażem rejestrowanym (conajmniej 1 duża walizka do luku samolotu).
To ile powinien kosztować bilet i czym lecieć?
Standardowo lot do Tokio albo Kioto (dwa najważniejsze lotniska dla nas) powinien kosztować około 1950-2200zł (2200zł to już będzie bardzo drogo moim zdaniem) i to byłby lot bezpośredni z Warszawy lub Berlina. Wspominam o Berlinie bo sam mieszkam w Szczecinie więc jest to dla nas bardzo dogodne lotnisko. Najczęściej będzie to wtedy samolot linii LOT, ANA (All Nippon Airways) albo Japan Airlines. Jeśli mieszkacie blisko granicy z Czechami to ceny lotów z Pragi powinny oscylować w podobnej granicy. Loty w kierunku Hiroszima, Fukuoka, Nagasaki, Nagoja czy Sapporo owszem się trafiają. Są to jednak tak rzadkie okazje, a i same miejsca nie oferują tak dużo możliwości dalszej podróży jak Tokio czy region z Osaką/Kioto. Jeśli ktoś chce bardzo odwiedzić te konkretne miejsca to niestety nie pomogę, sugeruję tylko loty wewnątrz Japonii.
Tani lot to 1500-1600zł i będzie najczęściej obejmował 1 przesiadkę. W zależności od tego skąd lecimy najpopularniejsze przesiadki są w Londynie, Helsinkach, Pekinie, Moskwie, a w wyjątkowych okazjach gdzieś w Niemczech (bardzo popularnym portem przesiadkowym jest Dusseldorf, jak raz lecieliśmy z Polski to mieliśmy trasę Wrocław-Dusseldorf-Tokio bo tak było najtaniej). Jeśli zdecydujemy się na linie Turkish Airlines, Qatar, Emirates lub jakieś z tych regionów to najczęściej przesiadka odbędzie się gdzieś w tym regionie, ale jest ich stosunkowo mniej w dobrych cenach więc raczej nie spodziewajcie się często takich ofert.
Należy też wziąć pod uwagę przesiadkę w Moskwie czy w Kijowie na Ukrainie. Najpewniej będzie to wtedy linia lotnicza Aeroflot (rosyjska), która (nie)cieszy się kiepską opinią o komforcie lotów, dużym opóźnieniami itp. Sami nigdy nie lecieliśmy gdziekolwiek Aeroflotem to ciężko nam potwierdzić lub zaprzeczyć. Mogę za to sprzedać niusa, że w roku 2017 Aeroflot był na 30. miejscu w rankingu SKYTRAX (ranking linii lotniczych), a bardzo popularny British Airways dopiero na 40. miejscu. Także opinie w necie są już bardziej pozytywne odnośnie Aeroflotu. Britishem lecieliśmy już parę razy i zawsze coś było nie tak (wieczne opóźnienia i słaba obsługa w samolocie). Jednak za taką cenę 1500-1600zł polecimy najczęściej British Airways, Finnair, Japan Airlines.
Czy jest jakaś różnica między liniami lotniczymi?
Na pewno jakaś tam jest, w moim odczuciu większą rolę będą tutaj odgrywać preferencje osobiste, albo jakieś przeszłe doświadczenia z liniami lotniczymi. Ja np. nie lubię British Airways bo zawsze jakieś problemy z nimi mam, więc jak mam możliwość biorę co innego. Nie zmienia to faktu, że jak British będzie miał najlepszą cenę to bez zastanowienia się ponownie ich wybiorę. Co do jakości samej obsługi lotu i samolotów to w ‘naszym przedziale cenowym’ spodziewajcie się tego samego między liniami:
- Jeśli mamy przesiadkę gdzieś w dużym lotnisku w Europie to najczęściej dolecimy do niego małym wąskokadłubowym samolotem. Atrakcji podczas takiego lotu nie ma dużo, najpewniej nie będzie miał żadnego pokładowego systemu rozrywki i nie zaoferują wam nic. Jak trafi się lepsza linia to będzie jakiś soczek na start za darmo.
- Lot bezpośredni do Japonii to zawsze samolot szerokokadłubowy (czyli duży z trzema kolumnami siedzeń w klasie ECONOMY), najczęściej Airbus A330/350, czasem stary Boeing 777 czy 747. Podczas takiego lotu spodziewajcie się dwóch posiłków ciepłych oraz napojów za darmo (kawa/herbata, gazowane i soki, piwo i wino). Wszystkie bardziej ‘ciekawe’ napoje będą płatne extra, tak samo jak jakieś dodatkowe smakołyki, poza orzeszkami (lub czymś podobnym) na start w niektórych liniach.
- Przy tym dłuższym locie często też obsługa chodzi i oferuje dolewki napojów jeśli sami wstydzimy się zawołać stewardesę, ale nie ma co się krępować. W niektórych liniach jest tak, że tylna część samolotu (tam gdzie jest ‘kuchnia’) jest dostępna dla pasażerów i jakieś napoje i butelki stoją i można samemu sobie ogarnąć jak ktoś nie chce fatygować obsługi. Nie wstydźcie się poprosić stewardesę o dwie puszki napoju od razu (w samolotach najczęściej i tak są to małe puszeczki.
PRO TIP: piwa są podawane w większych puszkach, wina też więcej (tylko, że w butelkach). - Wszystkie takie dalekobieżne samoloty wyposażone są w nowoczesny system rozrywki czyli dotykowy ekran z filmami, muzyką i paroma innymi gadżetami, gniazdka na prąd nie ma w ECONOMY ale USB do podładowania telefonu będzie. Miejsca na siebie i nogi jest bardzo różnie, ale z reguły ciasno-znośnie. Jeśli jakimś trafem dostaniemy upgrade to pocieszymy się lepszą miejscówką i większą ilością miejsca. Zwykle te samoloty mają klasę ECONOMY, ECONOMY PLUS/PREMIUM, FIRST/BUSINESS CLASS. W PLUS/PREMIUM jest niewielka różnica ale odczuwalna (i zwykle lepsze słuchawki i gadżety jak zatyczki do uszu, opaski na oczy).
- Jeśli jakimś fartem uda się wam trafić lepsze linie lotnicze (LOT, ANA, któreś duże z bliskiego wschodu) to polecimy czymś nowszym jak Boeing 787 (słynny Dreamliner) czy Airbusem A380 (dwa ‘pokłady’). Spodziewajcie się też dużo lepszej obsługi, lepszego żarcia i alkoholi wszystkich bez ograniczeń albo z małymi ograniczeniami. Jak mieliśmy dwa loty z ANA to był naprawdę high-end, japońskie whisky do wyboru, szampan, różne gatunki piw i to wszystko w opór.
Można trafić bilety dużo taniej, za 1100-1300zł! Ale wtedy są to najczęściej loty z Francji, Czech (Czechy bardzo często mają w promocji bilety), albo z gigantycznymi przesiadkami i czekaniem na drugi samolot po 10 godzin. Także nie dajcie się zwabić na wspaniałe reklamy typu „Egzotyczna Japonia już za 1100zł!”. Owszem jest wtedy przecież taniej ale policzmy ile to nas wyjdzie?
- lot do Japonii 1300zł (bilety za 1100 to naprawdę ciężko znaleźć), ok. to tanio, ale..
- jeśli Praga to dojazd autem z Wrocławia (najbliższe duże miasto w Polsce podaję jako przykład tylko) to 4h, busem około 5h, do tego trzeba doliczyć 2h żeby być na lotnisku wcześniej (bo lot jest z bagażem rejestrowanym przecież), dodajmy godzinę na wszelki wypadek korków, blokad czy zamkniętych dróg
- samolotem do Pragi i tak trzeba przez Warszawę (z Wrocławia to będzie ostatecznie z przesiadką) 4h lotów, plus trzeba być z 1,5h wcześniej...
- lot z Warszawy, jak ktoś mieszka bliska albo w samej stolicy, potrwa tylko 1,5h (trzeba tylko pamiętać żeby dodać 1,5 na stawienie się wcześniej na lot zagraniczny)
- cena lotu z Wrocławia to może być około 500-600zł z Warszawy jakieś 250zł o ile nie wyłapiemy niesamowitej okazji. Do tego trzeba doliczyć koszty bagażu rejestrowanego (oczywiście ceny zależą od okresu w jakim lecimy i jak wcześnie/późno kupimy taki bilet)
- bus oczywiście wyjdzie taniej, ale tracimy w sumie jeden dzień na drogę, do tego dochodzi zmęczenie (czas to też jednak pieniądz, a nie chcemy chyba marnować dnia urlopu na dojazdy/doloty a potem dnia na dochodzenie do siebie po w sumie dwóch dniach ciężkich podróży
Dla Francji lotowo wyjdzie nas podobnie, tak samo Węgry czy Szwajcaria. Koszt lotu, razem z bagażem, podniesie nam cenę biletu do bardzo zbliżonej co ‘normalny’ bilet do Japonii, a czasami może nawet ją przebić.
Jeśli teraz dodamy te 1300zł do 600zł plus 100zł za bagaż (tak zaokrąglam dla prostego liczenia) to już mamy 2000zł. Nie dajcie się więc wciągnąć w takie super okazje. Nawet jeśli nie jest to lot z jakiegoś odległego miejsca, to zawsze miejcie na uwadze ile trwa wasz lot do Japonii.
Bardzo często są różne stałe okresy kiedy pojawiają się tanie loty do Japonii, bardzo powtarzalne z roku na roku i można sobie upatrzyć jakiś wymarzony okres albo taki który nam odpowiada terminem. Przykładowo loty z Czech często trafiają się w okolicach września/października. Więcej o terminach w Kiedy szukać tanich biletów, kiedy lecieć i na ile?
Moim zdaniem, jak polujecie na bilet do Tokio to szukajcie czegoś do 1800zł bez dodatkowych kosztów (czyli bez dolecenia/dojazdu długiego albo drogiego do lotniska startowego). Jak dacie więcej niż 1800zł to nie jest super okazja, ale zawsze taniej niż standard. Jak będziecie mieć farta to traficie naprawdę niesamowitą okazję z minimalnymi kosztami (dojazd np. tylko do Warszawy, Krakowa czy innego dużego lotniska), mój pierwszy lot kosztował trochę ponad 1300zł, z dodatkowymi biletami na Okinawę wyszło 1500zł).
To ile powinien trwać lot?
Z Warszawy lot bezpośredni to około 10 godzin. Jeśli lecimy skądkolwiek indziej z Europy to zwróćmy uwagę żeby lot nie przekraczał 19-20 godzin (kwestia jak bardzo zależy nam na niskiej cenie). Z przesiadkami w Europie nasz lot powinien trwać około 15h i kosztować 1650zł od osoby. Wtedy możemy mówić że trafiła się nam okazja.
Na co zwracać uwagę przy szukaniu lotów prócz ceny?
- czas trwania lotu: 15-20h (20h to maksimum moim zdaniem, jak ktoś jest wprawiony w podróżowaniu albo bardzo go to kręci, bo są i tacy psychopaci, to uwzględniajcie loty 24godzinne jeśli cena jest atrakcyjna- poniżej 1500zł).
- miejsce wylotu: poszukajcie skąd najlepiej wam dolecieć, mieszkacie blisko granicy to szukajcie u sąsiadów, mieszkacie blisko dużego miasta? To szukajcie lotów z połączeniem z tego miasta, może warto gdzieś pociągiem dojechać za 50zł?
- linia lotnicza: jeśli ma dla was znaczenie komfort to wybierzcie coś lepszego, albo unikajcie tych najgorszych, spodziewajcie się najczęściej Finnair. British Airways, Japan Airlines, Aeroflot.
- czas na przesiadkę: jeśli macie przesiadkę w dużym lotnisku (np. w Londynie gdzie między terminalami jeździ kolejka i bus) to przygotujcie się na sprint albo na to, że nie zdążycie na drugi samolot. Niektóre połączenia oferują mniej niż godzinę na przesiadkę co jest często niewykonalne na dużych zatłoczonych lotniskach o ile nie lądujecie i nie startujecie potem z tego samego terminala i bliskiej bramki. Więcej o spóźnieniu na samolot i co zrobić opowiem przy okazji (takie przygody też mieliśmy). W następnym wpisie gdzie dokładnie szukać tanich lotów.